Kahve, dünya genelinde milyonlarca insanın günün her saatinde keyifle tükettiği, sosyal bağları güçlendiren ve çalışma hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen, yorgun anların kurtarıcısı, kokusu ve tadıyla bizi çeken aroması ile inanılmaz bir içecek! Kahve neredeyse 1300 yıldır hayatımızın parçası olmuş, insanlık tarihinin en eski içeceklerinden biridir diyebiliriz.

Yaklaşık 70 ülkede kahve yetiştiriciliği yapılmakta olup, son yıllarda ülkemizde de kahveye olan ilgi katlanarak artmaktadır. Ama kaçımız gerçekten ne içtiğini biliyor? Kaç tane kahve çekirdeği türü var ve bunların özellikleri nelerdir? İşte size bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Size dünyada tüketilen yüzlerce kahve çeşidi varmış gibi gelmesi normal, fakat tüm bu çeşitliliğin ve varyasyonların temelinde aslında dört ana çekirdek yatıyor. Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa çekirdekleri. Arabica ve Robusta diğerlerine göre çok daha büyük bir üretim ve tüketim yüzdesine sahip.

Hatta dünya kahve üretimi ve tüketiminin %60’ı Arabica çekirdeklerinden oluşuyor. Yürürken burnunuza gelen o taptaze çekilmiş Türk kahvesinin de, Güney Amerika’nın meşhur kahvelerinin de kökeni bu çekirdek.

Hangi kahve, nerede daha çok üretilir?

  1. 1) Brezilya / ARABICA
  2. 2) Vietnam / ROBUSTA
  3. 3) Hindistan / ROBUSTA-ARABİCA
  4. 4) Kolombiya / ARABICA
  5. 5) Endonezya / ROBUSTA-ARABICA
  6. 6) Uganda / ARABICA-ROBUSTA

 

Kahve Üretimi

Gelin size bir de tükettiğimiz kahvenin nasıl üretildiğinden bahsedelim. İlk anda kahve aslında bir meyvedir. Çiçek açtıktan sonra 8 ay boyunca kahve meyvesinin olgunlaşma süreci başlar. Kahvelerin ağaçlardan toplanması iki farklı şekilde gerçekleşir: elle toplama ya da makineyle toplama.

Kahve meyveleri toplandıktan sonra sıra kahveyi işlemeye gelir. Bu bahsettiğimiz işlem kahve çekirdeğinin kabuğundan ayrılmasıdır. Üç farklı şekilde işleme gerçekleşir. Birincisi ıslak işleme, diğeri kuru işleme, sonuncusu ise yarı kuru işlemedir.

Islak İşleme Yöntemi: Kahve çekirdekleri kabuklarıyla birlikte suya atılır. Bozuk ve olgunlaşmamış kahveler suyun üzerinde yüzer. Olgun olduğu belli olan kahve meyveleri yüksek basınçlı suyla çekirdekleri kalacak şekilde işlenir. Kabuklarından ayrılan kahve çekirdekleri kurutulur ve işlenmeye gider.

Kuru İşleme Yöntemi: En eski yöntemlerden bir tanesi olan kuru işleme yönteminde kahve ilk olarak kabuklarından ayrılır ve ardından fermente olması için geniş alanlarda kurumaya bırakılır. Kahvelerin ayıklanması yine elle gerçekleşir.

Yarı Kuru İşleme Yöntemi: Bu işlemde hem ıslak hem de kuru yöntem kullanılır. Kabuklarından ayrılması için ıslak temizleme kullanılırken kurutma işlemi güneşe bırakılarak gerçekleşir.

 

Kahve Endüstrisi

Kurutulma işlemi tamamlanmış kahve işlenmek için tesislere götürülür ve çeşitli proseslerden geçer. Bu prosesler sırasıyla;

 

Dünya’da Kahve Tüketimi:

Kahve, Dünya’da en çok ticareti yapılan, alkolsüz içecekler arasında en çok tüketilen içeceklerin başında gelir.

Peki kahve Dünya’da en çok hangi ülkelerde tüketiliyor dersiniz?

Dünya’da kahve tüketiminin en çok olduğu ülkeler sırasıyla;

1) Finlandiya (Kişi Başına Günde Ort. 12 kg.)

2) Norveç (Kişi Başına Günde Ort. 9,9 kg.)

3) İzlanda (Kişi Başına Günde Ort. 9 kg.)

4) Danimarka (Kişi Başına Günde Ort. 8,7 kg.)

5) Hollanda (Kişi Başına Günde Ort. 8,4 kg.)

6) ABD (Kişi Başına Ort. 4,2 kg.)

7) İngiltere (Kişi Başına Ort. 2,8 kg)

8) Türkiye (Kişi Başına Ort. 0,4 kg.)

 

Kahvenin Faydaları:

Kahve belirli miktarlarda tüketildiğinde birçok yararı vardır. Bunlardan bazıları, kadınlarda depresyon riskini azaltır, beyni korur, prostat kanseri riskini azaltır, cilt kanseri türü olan bazal hücreli Karsinom’u önler, tip 2 diyabetten korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, baş ağrısına iyi gelir, hafızayı güçlendirir, kabızlığı önler, kilo vermenize yardımcı olur ve kafein kanatlandırır yani merkezi sinir sistemini uyarır bu sayede zinde kalmanızı sağlar. Fazla tükedildiğinde ise, mide rahatsıklarına, yüksek tansiyona ve kalp hastalıklarına sebep olabilir.